Kvádrberk

Verze pro tisk |

Kvádrberk je stolová hora na okraji Děčína. V jejím okolí i na jejím vrcholu byl k příležitosti stříbrné svatby France Josefa zřízen na konci předminulého století promenádní areál.

Šedesát let park chátral, v roce 2006 se však našlo více než čtyři a půl milionu korun, a tak se místo pomalu zase stává chloubou sousedního okresního města.
Původní podoby zřejmě půjde dosáhnout těžko. Kromě promenády a dvou jezírek zde bývala i botanická zahrada a alpinárium se stovkami vysokohorských rostlin z celé Evropy. Stejně tak bude trvat desetiletí, než se podaří vytvořit arboretum s mamutími smrky či stříhanolistými duby.  Rovněž o vzdělávací centrum v přírodě nebudou mít už školy zájem.


Pokud pojedeme autem, můžeme zaparkovat v ulici u okresní nemocnice, kde je většinou dostatek místa. Vlakem lze jet na nádraží Děčín - východ a k úpatí dojet městským autobusem.
Přímo od nemocnice můžeme vystoupat serpentinami na vrchol, kde se nachází jedna z nejhezčích vyhlídek na Děčín, údolí Labe a okolní pískovcové skály. Nazývá se, jak jinak, Císařský výhled a dominuje jí obelisk. Sejít můžeme na druhou stranu a od střelnice se dostat k výchozímu bodu úplně nové naučné stezky, z níž se dozvíme všechny podstatné věci z historie areálu. Nechybějí informace o zdejší fauně, která se do jara probouzí o něco dříve než na většině míst Českolipska - minulý týden zde už tokalo několik samečků různých druhů ptáků. Poučení se nám dostane i o flóře - neváhejme s návštěvou, jarní aspekt rostlin zde můžeme díky řadě buků pozorovat v hodně přímém přenosu. Při sestupu nás třeba zaujmou detektory sesuvu skal (viz foto).


Pokud se vypravíme do Děčína, nezapomeňme, že je v něm také nám nejbližší zoologická zahrada, která má i oddělení věnované výhradně živočichům Českého Švýcarska. Mimochodem – poměrně často na stránkách i-novin prezentuje své akce. Na kráse nabírá i děčínský zámek, který už rozhodně není ostudou severu, jak se o něm hovořilo po odchodu sovětských vojáků.

Nahoru

Komentáře

Re: Kvádrberk

Je mi líto, že jeden z mála příspěvků na internetu týkající se arboreta Kvádrberk, kterému jsem věnoval velkou část svého životra, přináší nepravdivé údaje: Za prvé - není pravda, že se o arboretum šedesát let nikdo nestaral. Jak se můžete dočíst v publikaci p. Jozy ´Kvádrberk´, arboretum bylo v polovině šedesátých let obnoveno včetně jezírek a alpina. Sám jsem se o arboretum staral od r. 1970 nejříve jako zahradník, od r.1971 jako technik městské zeleně. Je pravda, že zhruba od r.1984 byl drastiky snížen stav zaměstnanců a arboertum bylo několik dalších let zanedbáváno, ale již od r. 1987 jsme park opět pravidelně udržovali, od r. 1992 do r.1997 jako soukromá firma. Od r. 1998 se o údržbu parku starají Technické služby, bohužel s malým zaujetím. Od r. 2007 e moje firmas podílí na rekonstrukci arboreta, především o výsadba dřevin. Koncem r. 2011 dosáhl počet taxonů ( tedy druhů a odrůd dřevin ) v arboretu 1000 ks. O jejich přesném umístění v parku se můžete dočíst v publikaci, kterou jsem napsal, nakrelil a hlavně prožil, soukromě vydal a případným zájemcům distribuuji: Arboretum Kvádrberk v Děčíně 1911-2011. Mimochodem: ty mamutí smrky na Kvádrberku nikdy nerostly - jedná se zřejmě o nepřesný překlad. Přesto se jeden krásný exemplář smrku z doby založení arboreta zachoval: stojí u většího jezírka a jedná se o převislou formu našeho smrku - Picea abies ´Viminalis´. Naději dorůst mamutích rozměrů má určitě Smrk sitka ( Picea sitchensis ) z Oregonu. Poblíž jezírka najdeme také mladý smrk brewerův, pokud se dožije několika desetiletí, má se veřejnost na co těšit - jedná se o jeden z nejkrásnějších a nejvzácnějších smrků světa. Mimochodem - autobusem je nejlépe cestovat z Hlavního ( nikoliv z východního ) nádraží, neboť od něj jedou přímé spoje č.1 a 7. S pozdravem Václav Šafr

Nahoru