Požáry kontejnerů

Verze pro tisk |

V České Lípě opět hořely kontejnery na odpad. Minulý týden na Okružní na sídlišti Sever a dnes ráno v ulici Mikovcova. Podivná zábava neznámých pachatelů bude stát městskou kasu několik desítek tisíc korun.

„Během těchto dvou požárů shořely vždy všechny 3 kontejnery na tříděný odpad a další 3 na komunální. Vzniklá škoda činí cca 60 000,- Kč a bude hrazena z rozpočtu na komunální odpad,“ podotýká Milan Blecha z odboru rozvoje, majetku a investic.

Nejde však o ojedinělý případ, neboť každý rok takto v České Lípě dojde k poškození, nebo úplnému zničení mnoha kontejnerů na tříděný a komunální odpad a odpadkových košů. „Bohužel viníci požárů jsou jen málokdy zjištěni, protože k zapálení stanoviště kontejnerů dochází výhradně v nočních hodinách a než se oheň rozhoří, jsou případní pachatelé již dávno mimo dosah místa činu,“ konstatuje starostka Hana Moudrá.

I v obou posledních případech šlo pravděpodobně o úmyslné podpálení, ať už vhozením nedopalku cigarety, nebo přímo záměrným založením požáru. „Výsledkem  je opět nutnost výměny kontejnerů za nové a vynaložení nemalých nákladů na pořízení nových.“ Jak dále prozrazuje starostka, vloni stála náhrada zničených kontejnerů město 230 tis. Kč. Tyto prostředky by se přitom podle pracovníka odboru rozvoje, majetku a investic Milana Blechy daly použít například na úpravu stanovišť a ohrádek kolem kontejnerů, nebo na další rozšíření sběru a likvidace bioodpadu. „Uvedená částka by umožnila pořízení a svoz dalších cca 120 ks nádob na bioodpad. Nejde však pouze veřejné finance ale i o obecné ohrožení, které vzniká při každém takovém požáru. Při tom posledním došlo i k menšímu poškození parkujících vozidel,“ dodal Milan Blecha.

Nahoru