Při Hodině Země se ponoří do tmy i Česká Lípa

Verze pro tisk |

Čtyřicetitisícová Česká Lípa vypne v sobotu 27. března večer na hodinu veřejné osvětlení a přidá se k celosvětové akci na ochranu životního prostředí Hodina Země 2010.

Pouliční lampy zhasnou i v několika obcích. Do tmy se ponoří mezi 20:30 a 21:30. Městská policie posílí v České Lípě hlídky i obsluhu bezpečnostního kamerového systému, řekl dnes ČTK její ředitel Ladislav Mery.

"Ve městě bude mezi půl devátou a půl desátou večer jezdit jedno naše vozidlo navíc," dodal Mery. Zvláštní opatření přijme také policie České republiky, do terénu vyšle více příslušníků než obvykle. V České Lípě jsou celoročně problémy s pouličním kriminalitou. Radnice a ani policie však nepředpokládají, že by Hodina Země 2010 vedla k jejímu zvýšení.

"O zapojení České Lípy do Hodiny Země 2010 rozhodlo vedení města, aby podpořilo celosvětové úsilí o ochranu klimatu," uvedla starostka Hana Moudrá. Hodinu Země 2010 pořádá organizace WWF. Letos oslovila Český svaz ochránců přírody (ČSOP), aby akci připravil v Česku.

O Hodinu Země 2010 se v tuzemsku stará ČSOP Veronica z Brna. "Odhadujeme, že se akce zúčastní do 20 měst a obcí. Loni se do ní zapojila pouze obec Hostětín ze Zlínského kraje. Na Facebooku se letos k Hodině Země zatím přihlásilo přes 7000 jednotlivců a několik firem," prohlásil koordinátor Hodiny Země 2010 v Česku Matěj Hollan.

Veřejné osvětlení vypnou kromě České Lípy obce Topolany, Ostopovice a Křižánky a na vybraných místech i město Nový Jičín. Ústí nad Labem, Telč, Vimperk, Třeboň, Přibyslav, Říčany a Desná v Jizerských horách přestanou svítit na některé kulturní památky a další dominanty. K akci se podle webových stránek www.veronica.cz připojí rovněž hotely Sheraton Prague Charles Square, Park Inn Prague, Park Inn Ostrava a firma Canon.

V tříapůltisícové Desné radnice přeruší na hodinu nasvícení kulturních památek Riedlova vila a Riedlova hrobka. "Úspory energie jsou pro boj proti klimatických změnám důležité. Ale veřejné osvětlení nebudeme v Desné 27. března mezi 20:30 a 21:30 vypínat. Děláme to totiž každý den od půlnoci do 03:00. Ročně uspoříme zhruba 200.000 korun. Tři hodiny potmě nemají žádný vliv na kriminalitu ve městě," upozornil desenský starosta Marek Pieter.

Hodina Země odstartovala 31. března 2007 v australském Sydney, kde přestalo na hodinu svítit 2,2 milionu domácností. Loni vypnulo světla 4159 měst v 88 zemích - mezi nimi bylo 79 hlavních měst a devět z deseti nejlidnatějších světových velkoměst. Potemněly také Eiffelova věž v Paříži nebo Kristova socha v Rio de Janeiru.

Veronica vyzvala k účasti na Hodině země 2010 asi 200 tuzemských měst a obcí. Obrátila se na krajská a okresní města a také členy Národní sítě zdravých měst, kam ovšem patří i obce. Zájemci o Hodinu Země 2010 se mohou stále hlásit na e-mail: matej.hollan@veronica.cz .

Nahoru