Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Verze pro tisk |

V sobotu 21. září 2013 byla ve Vlastivědném muzeu v České Lípě, v rámci vernisáže výstavy o finanční stráži v Lužických horách, pokřtěna nová kniha Jaroslava Beneše „Střípky z dějin finanční stráže v Lužických horách“.

Autor v knize mapuje historii sboru finanční stráže v regionu Lužických hor, kde působily inspektoráty finanční stráže v Dolní Světlé a Petrovicích s podřízenými odděleními v Lesné, Dolní Světlé, Krompachu, Heřmanicích, Petrovicích a Rynolticích. Finanční stráž byl ozbrojený sbor, který patřil do rezortu ministerstva financí a byl určen ke střežení státní hranice.

Autor se v knize věnuje mapování historie sboru v oblasti Lužických hor od jeho vzniku v roce 1843, nastíněn je organizační vývoj před rokem 1918 a pozornost je samozřejmě věnována i činnosti finanční stráže v období první Československé republiky. Obsáhle je v knize popsáno zapojení finanční stráže do struktur Stráže obrany státu ve druhé polovině 30. let minulého století a pak především osudy finanční stráže v Lužických horách od září do října 1938. Popsán je i ústup z hranic po mnichovské dohodě a služba na nových hranicích. Finanční stráž byla zlikvidována v roce 1940, mnoho z jejich příslušníků se ale zapojilo do odboje. I této stránce z historie sboru je v knize věnována pozornost.

V roce 1945 byla finanční stráž obnovena, a jak je v knize zdůrazněno, stala se, mimo svoji rezortní službu, významnou činitelkou v rozvoji života v osvobozeném pohraničí. Nová doba ovšem finanční stráži již nepřála a po komunistickém převratu v únoru 1948 bylo již jen otázkou času, kdy dojde k její likvidaci. I této poslední a smutné kapitole v historii finanční stráže je v knize věnována pozornost.

Mimo výše uvedené autor věnuje dostatek prostoru i popisu jednotlivých úřadů finanční stráže v Lužických horách, jejich vývoji a personálnímu obsazení. Velký prostor je věnován i historii lužickohorských celních úřadů, které fungovaly na hraničních přechodech v Horní Světlé, Krompachu-Valech a Petrovicích a jejichž historie je již také téměř zapomenuta.

Kniha na svých téměř dvou set stranách textu přináší nejen mnoho informací z regionální historie sboru finanční stráže, ale i informace k historii obcí v Lužických horách. Kniha obsahuje více jak 170 dobových fotografií, které často pochází ze soukromých archivů rodin bývalých strážců hranice, a jsou tak unikátním dokumentem k historii jak sboru, tak míst v Lužických horách.

Knihu lze právem považovat za kvalitní příspěvek k regionální historii jak Lužických hor, tak i sboru finanční stráže.

Jaroslav Beneš
Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách
Rozsah: 188 stran A5, cca 180 fotografií, barevná příloha
Vydání: září 2013
Prodejní cena: 150 Kč
Nakladatelství: FORTprint 

alt
Nahoru

Komentáře

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Pana Beneše znám, knížku si opatřím. Je záslužné pro příští generace zmapovat a uchovat informace z života a počínání našich předků.

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Pane Válku, knihu jest možno zakoupiti například v pokladně musea v České Lípě. Dnes byli u nás vaši spolupracovníci, škoda, mohl jsem knihu poslat po nich.
JB

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Řada úctyhodných lidí sebeobhajobu EB nesdílí, viz například
http://www.i-noviny.cz/svedectvi-odsunu-30-vzpominky-j-loewyho-na-rok-1945-20955#.Uk1rb0pIu_4

"Odsun byl v mnoha směrech tragický především pro Čechy: vedl k retardaci kdysi kvetoucí a průmyslově vyspělé země, poškodil ji na sto let ekonomicky, sociálně, morálně a psychicky, zdevastoval nenapravitelně její nejpokročilejší oblasti, uvrhl ji do závislosti na Sovětském svazu, pomohl vyhrát poslední svobodné volby v roce 1946 komunistům, čímž otevřel cestu přímo k únoru 1948. I dnes, s dalším časovým odstupem, hodnotím odsun především jako nesmírné české harakiri, z něhož mělo v dlouhodobé perspektivě prospěch jenom Německo: ze zaostalého agrárního Bavorska je zásluhou nezištné Benešovy pomoci, když obětoval to nejlepší, co měl – miliony pracovitých rukou, jedna z nejvyspělejších oblastí Evropy."

Najít zmínku o "odtržení Slovenska" se virtuálnímu Beranovi (fundovanému historikovi) taky povedlo: prorokovaný "zánik obou našich národů" zřejmě zrovna prožíváme? Kteří vlastizrádci to rozdělení státu podepsali? Budou podle dekretů potrestáni?

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Hmm,

zeptám se Vás na jednu věc, pane Tichý. Jak byste viděl pozici ČSFR v procesu, který vyvrcholil před 23 lety právě v tento den - 3. října?

S pozdravem, F. Chot

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Pozici při znovusjednocení Německa? V jaké souvislosti?

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Pánové,

tohle je článek o knize z regionální historie finanční stráže. Proč musíte vždy všechno zprasit těmi svými hloupými diskusemi?
Běžte se prosím ukájet někam jinam.
JB

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Pane Beneši, knihu jsem si zakoupil již při zahájení Vaší výstavy v českolipském muzeu.
Moc se mi líbí. Největší radost mám z toho, že zaujala i mé vnuky a já již vím, co jim mám koupit pod stromeček.

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Dobrý den,

jsem rád, že se vám kniha líbí a že se líbí i vnukům. Bude jedině dobře, budou-li se zajímati o naši historii.

Pro informaci - jak jsem psal výše, knihu jest možno zakoupiti v České Lípě v pokladně musea, popř. objednati přes internet zde:
http://csol-mb.net/publikacni-cinnost-jednoty.html
na tom odkazu jsou pak i jiné naše knihy se vztahem k historii Lužických hor a ozbrojených sborů československých.
Obsah knihy "Střípky z dějin finanční stráže v Lužických horách" je pro informaci např. zde:
http://www.luzicke-hory.cz/info/index.php?pg=knsdfs

JB

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

Jen připomínám, že výstava o finanční stráži v Lužických horách končí již toto pondělí, na státní svátek 28. října. V tento den by měly proběhnout i asi tři zvláštní komentované prohlídky.

Nahoru

Re: Střípky z historie finanční stráže v Lužických horách

k prodeji je posledních pár kousků knížky:
http://csol-mb.net/kniha-stripky-z-dejin-financni-straze-v-luzickych-horach-id1944.html
http://csol-mb.net/pdf/stripky_obsah.pdf

kdyby knížka měla vzniknout letos, byla by opět o něco silnější a přinesla více informací. Člověk se stále učí a jeden se občas i diví ;-)
http://www.financnistraz.estranky.cz/clanky/z-historie-sboru/zrizeni-vrchniho-inspektoratu-financni-straze-v-jablonnem-v-podjestedi.html

Nahoru